  • MPC564MZP66R2
MPC564MZP66R2
advertisement
Manufacturer No:
MPC564MZP66R2
HK JDW NO:
318-MPC564MZP66R2
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
Microcontroller 388 Pin 66MHz 2.6V BGA
Quantity:
In Stock : 6233
Step5Bar-code shipping tag
MPC564MZP66R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    22
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    524288
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Number of Programmable I/O
    56
  • RAM (bytes)
    32768
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Length
    27mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    388
  • Weight
    2.450845g
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn62Pb36Ag2)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    66MHz