  • MPC870ZT133
MPC870ZT133
advertisement
Manufacturer No:
MPC870ZT133
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC870ZT133
Package:
256-BBGA
Datasheet:
MPC870ZT133
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC870 1.8V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC870ZT133 Overview
Since the microprocessor is packed in 256-BBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~95°C TA. A MPC8xx series item. There are DRAM RAM controllers on this CPU. Microprocessors with I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces are designed to serve users better. This CPU runs I/O at 3.3V. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Use MPC870 when searching for variants of the embedded microprocessor. A total of 256 terminations have been recorded. With a 1.8V voltage supply, the part should be turned on and run. 32-Bit is its architecture. With a maximum supply current of 1.9V, it has a maximum power consumption. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. The external data bus width of this CPU is 32. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supplies.
MPC870ZT133 Features
32-Bit Structure
MPC870ZT133 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC870ZT133 Microprocessor applications.
  • Ipad
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Fax machines
  • Fire detection & safety devices
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Toasters
  • Equipment control
  • Fax machines
  • Air fryers
  • Paper shredders
Step5Bar-code shipping tag
MPC870ZT133
    Select All
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC870
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    133MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10/100Mbps (2)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • USB
    USB 2.0 (1)
  • Additional Interfaces
    I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TA