  • MPG06M-E3/100
MPG06M-E3/100
advertisement
Manufacturer No:
MPG06M-E3/100
HK JDW NO:
884-MPG06M-E3/100
Package:
MPG06, Axial
Datasheet:
MPG06M-E3/100
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 1000V Tape & Box (TB) MPG06, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MPG06M-E3/100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    MPG06, Axial
  • Supplier Device Package
    MPG06
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    600 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz