  • MPI002/28/GN/12
MPI002/28/GN/12
advertisement
Manufacturer No:
MPI002/28/GN/12
HK JDW NO:
135-MPI002/28/GN/12
Package:
Datasheet:
MPI002/28/GN/12
Description:
Quantity:
In Stock : 20
Step5Bar-code shipping tag
MPI002/28/GN/12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Feature
    Stainless Steel
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Tab
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    50mA DC
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Body Length or Diameter
    22mm
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Contact Voltage(DC)-Max
    24V
  • Electrical Life
    35,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    750,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA