  • MPI4040R2-6R8-R
MPI4040R2-6R8-R
advertisement
Manufacturer No:
MPI4040R2-6R8-R
Manufacturer:
Coiltronics
HK JDW NO:
6793-MPI4040R2-6R8-R
Package:
1616
Step5Bar-code shipping tag
MPI4040R2-6R8-R
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1616
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Composite, Metal
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    158mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    4.31mm
  • Current Rating
    1.8A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    6.8 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    1.8A
  • Current - Saturation
    3.4A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    158mOhm
  • DC Current
    1.8A
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.4986mm
  • Length
    4.445mm
  • Width
    4.064mm