  • MPLAD15KP7.5AE3
MPLAD15KP7.5AE3
advertisement
Manufacturer No:
MPLAD15KP7.5AE3
HK JDW NO:
523-MPLAD15KP7.5AE3
Datasheet:
MPLAD15KP7.5AE3
Step5Bar-code shipping tag
MPLAD15KP7.5AE3
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.33V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1164A 1.164kA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Peak Pulse Current
    1.164kA
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    8.77V