  • MPLAD15KP75CAE3
MPLAD15KP75CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MPLAD15KP75CAE3
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MPLAD15KP75CAE3
Datasheet:
MPLAD15KP75CAE3
Description:
TVS DIODE 75V 121V PLAD
Step5Bar-code shipping tag
MPLAD15KP75CAE3
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W
  • Case Connection
    CATHODE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    123A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Breakdown Voltage
    87.7V
  • Bidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V