  • MPLAD18KP160A
MPLAD18KP160A
advertisement
Manufacturer No:
MPLAD18KP160A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MPLAD18KP160A
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MPLAD18KP160A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPLAD18KP160A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Power - Peak Pulse
    18000W 18kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    70A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    160V