  • MPLAD6.5KP17A
MPLAD6.5KP17A
advertisement
Manufacturer No:
MPLAD6.5KP17A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MPLAD6.5KP17A
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPLAD6.5KP17A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation
    6.5kW
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.9V
  • Power - Peak Pulse
    6500W 6.5kW
  • Clamping Voltage
    27.6V
  • Peak Pulse Current
    236A
  • Reverse Standoff Voltage
    17V
  • Peak Pulse Power
    6.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    19.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    6500W
  • Max Breakdown Voltage
    20.9V