  • MPQ20056GG-33-Z
MPQ20056GG-33-Z
advertisement
Manufacturer No:
MPQ20056GG-33-Z
HK JDW NO:
541-MPQ20056GG-33-Z
Package:
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MPQ20056GG-33-Z
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 8-TFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15233
Step5Bar-code shipping tag
MPQ20056GG-33-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    250μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 250mA
  • PSRR
    65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    38.101759mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Supply (Max)
    330μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V