  • MPS-256TSTP0
MPS-256TSTP0
advertisement
Manufacturer No:
MPS-256TSTP0
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-MPS-256TSTP0
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
MPS-256TSTP0 Overview
MPS-256TSTP0 Features
Supply Voltage: 15V~30V
Operating Temperature: -20°C~70°C TA
MPS Series
Package / Case: Module
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 256.00mm (0 ~ 10.08)
MPS-256TSTP0 Applications
There are a lot of SICK, Inc. MPS-256TSTP0 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Joystick
  • Cylinder and valve position sensing
  • X, Y, Z stage position feedback
  • Industrial motor position control
  • Cylinder position feedback
  • Automotive rotary position sensors
  • Ride Height Position Sensor
  • Battery-powered applications
  • Throttle valve position, etc.
  • Throttle Position Sensor
Step5Bar-code shipping tag
MPS-256TSTP0
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPS
  • Part Status
    Active
  • Technology
    Magnetoresistive
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Output
    Analog Voltage, 4 ~ 20mA
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Actuator Type
    T-Slot
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 256.00mm (0 ~ 10.08)