  • MPX1D0840L6R8
MPX1D0840L6R8
advertisement
Manufacturer No:
MPX1D0840L6R8
HK JDW NO:
417-MPX1D0840L6R8
Description:
MPX1D0840L6R8 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 981
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MPX1D0840L6R8
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.341Lx0.315W 8.65mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    7.3A
  • Inductance
    6.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    33.4mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    9A
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm