  • MPXN2020VMG116
MPXN2020VMG116
advertisement
Manufacturer No:
MPXN2020VMG116
HK JDW NO:
318-MPXN2020VMG116
Package:
MAPBGA
Datasheet:
Description:
Microcontroller 208 Pin 116MHz MAPBGA
Quantity:
In Stock : 100
Step5Bar-code shipping tag
MPXN2020VMG116
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MAPBGA
  • Number of Pins
    208
  • Weight
    828.911707mg
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Frequency
    116MHz
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    2MB
  • Oscillator Type
    External
  • RAM Size
    592kB
  • Memory Type
    FLASH, ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    DMA, I2C, LCD, POR, PWM, WDT
  • Frequency (Max)
    116MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    155
  • Number of UART Channels
    6
  • Number of ADC Channels
    36
  • Number of I2C Channels
    4
  • Height
    1.3mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm