  • MPXQP15K
MPXQP15K
advertisement
Manufacturer No:
MPXQP15K
HK JDW NO:
192-MPXQP15K
Package:
Radial
Datasheet:
MPXQP15K
Description:
MPX 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MPXQP15K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MPXQP15K .
    Select All
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    8.509mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X2
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MPX
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    15mm