  • MPZ1608S101ATAH0
MPZ1608S101ATAH0
advertisement
Manufacturer No:
MPZ1608S101ATAH0
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MPZ1608S101ATAH0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MPZ1608S101ATAH0
Description:
TDK - MPZ1608S101ATAH0 - FERRITE BEAD, 0.03OHM, 3A, 0603, FULL REEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPZ1608S101ATAH0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    MPZ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    800μm
  • Current Rating
    3A
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    100Ohm
  • Max DC Current
    3A
  • Filter Type
    Power Line
  • RMS Current (Irms)
    3A
  • Series Resistance
    30mOhm
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    30mOhm
  • Current Rating (Max)
    3A
  • Impedance @ Frequency
    100Ohms @ 100MHz
  • Height
    750μm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Height (Max)
    0.030 0.75mm