  • MR065C105JAATR1
MR065C105JAATR1
advertisement
Manufacturer No:
MR065C105JAATR1
HK JDW NO:
66-MR065C105JAATR1
Description:
Ceralam® MR 1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR065C105JAATR1
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    2909
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm
  • Length
    7.36mm