  • MR1238H24B-FSR
MR1238H24B-FSR
advertisement
Manufacturer No:
MR1238H24B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MR1238H24B-FSR
Package:
Datasheet:
MR1238H24B-FSR
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MR1238H24B-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.838lb 380.11g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Published
    2017
  • Series
    MR1238
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    1.30A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    4500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    235.0 CFM (6.58m3/min)
  • Noise
    64.6 dB(A)
  • Static Pressure
    1.075 in H2O (267.8 Pa)