  • MRC440V3
MRC440V3
advertisement
Manufacturer No:
MRC440V3
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-MRC440V3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP FILM 3UF 6% 440VAC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRC440V3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MRC440V3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C
  • Series
    MRC
  • Size / Dimension
    2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
  • Tolerance
    ±6%
  • Termination
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    3 μF
  • Lead Spacing
    0.810" (20.57mm)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    440V