  • MRRC370V40
MRRC370V40
advertisement
Manufacturer No:
MRRC370V40
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-MRRC370V40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP FILM 40UF 6% 370VAC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRRC370V40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.811" (20.60mm)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    370V
  • Ratings
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C
  • Series
    MRRC
  • Size / Dimension
    1.752" Dia (44.50mm), Lip
  • Tolerance
    ±6%
  • Termination
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    40 μF