  • MS3476L14-12SLC
MS3476L14-12SLC
advertisement
Manufacturer No:
MS3476L14-12SLC
HK JDW NO:
61-MS3476L14-12SLC
Package:
Datasheet:
MS3476L14-12SLC
Description:
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 12 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-26482 Series II
Step5Bar-code shipping tag
MS3476L14-12SLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    12
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 Series II
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    14-12
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Wire Gauge (Max)
    20 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    24 AWG