  • MSAD100-16
MSAD100-16
advertisement
Manufacturer No:
MSAD100-16
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSAD100-16
Package:
D1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSAD100-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 1600V
  • Output Current
    100A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.5kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Height
    30.5mm
  • Length
    93mm
  • Width
    21mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D1
  • Number of Pins
    1
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)