  • MSAD60-12
MSAD60-12
advertisement
Manufacturer No:
MSAD60-12
HK JDW NO:
523-MSAD60-12
Package:
D1
Datasheet:
MSAD60-12
Step5Bar-code shipping tag
MSAD60-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSAD60-12.
  • Published
    2011
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 200A
  • Forward Current
    60A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    60A
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV