  • MSD6100RLRAG
MSD6100RLRAG
advertisement
Manufacturer No:
MSD6100RLRAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MSD6100RLRAG
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
MSD6100RLRAG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSD6100RLRAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.625W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~135°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC