  • MSDM150-16
MSDM150-16
advertisement
Manufacturer No:
MSDM150-16
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSDM150-16
Package:
M3-1
Datasheet:
MSDM150-16
Step5Bar-code shipping tag
MSDM150-16
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M3-1
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    150A
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV