  • MSDT100-16
MSDT100-16
advertisement
Manufacturer No:
MSDT100-16
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSDT100-16
Package:
M4 Module
Datasheet:
Description:
Thyristor SCR Module 1.6KV 1.2KA 8-Pin Case M-4
Step5Bar-code shipping tag
MSDT100-16
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M4 Module
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Forward Voltage
    1.35V
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1200A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Structure
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Reverse Voltage (DC)
    1.7kV
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 6 Diodes
  • RMS On-state Current-Max
    157A
  • Height
    22mm
  • Length
    94mm
  • Width
    50mm