  • MSRTA400120(A)
MSRTA400120(A)
advertisement
Manufacturer No:
MSRTA400120(A)
HK JDW NO:
347-MSRTA400120(A)
Datasheet:
MSRTA400120(A)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSRTA400120(A)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Three Tower
  • Supplier Device Package
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 400A
  • Forward Current
    400A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    4.15kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    400A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    400A
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Reverse Voltage
    1.2kV