  • MSS1038T-105KLC
MSS1038T-105KLC
advertisement
Manufacturer No:
MSS1038T-105KLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-MSS1038T-105KLC
Package:
Datasheet:
MSS1038T-105KLC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSS1038T-105KLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
    2011
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    1 mH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    450mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.853Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1000 µH
  • Height
    4mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    10.2mm