  • MT18VDVF12872DG-40BF1
MT18VDVF12872DG-40BF1
advertisement
Manufacturer No:
MT18VDVF12872DG-40BF1
HK JDW NO:
533-MT18VDVF12872DG-40BF1
Package:
184-RDIMM
Description:
MODULE DDR SDRAM 1GB 184RDIMM
Step5Bar-code shipping tag
MT18VDVF12872DG-40BF1
  • Package / Case
    184-RDIMM
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    184
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    184
  • Subcategory
    DRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    2.6V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Speed
    400MT/s
  • Memory Type
    DDR SDRAM
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    6.21mA
  • Organization
    128MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    9663676416 bit
  • Access Time (Max)
    0.7 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Height
    18mm