  • MT29F128G08CECABH1-12:A
MT29F128G08CECABH1-12:A
advertisement
Manufacturer No:
MT29F128G08CECABH1-12:A
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT29F128G08CECABH1-12:A
Package:
100-VBGA
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC MT29F128G08 128 Gb kb 18mm mm 50mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 4745
Step5Bar-code shipping tag
MT29F128G08CECABH1-12:A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-VBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NAND
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MT29F128G08
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    Parallel, Serial
  • Memory Size
    128Gb 16G x 8
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    83MHz
  • Access Time
    20 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    16GX8
  • Memory Width
    8
  • Density
    128 Gb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    18mm
  • Width
    12mm