  • MTZJT-726.8C
MTZJT-726.8C
advertisement
Manufacturer No:
MTZJT-726.8C
HK JDW NO:
687-MTZJT-726.8C
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±3% 6.8V 2μA @ 3.5V 500mW 2 Terminations ZENER DO-204AG, DO-34, Axial
Step5Bar-code shipping tag
MTZJT-726.8C
    Select All
  • Mount
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Number of Pins
  • Tolerance
    ±3%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 3.5V
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Working Test Current
    5mA