  • MTZJT-727.5C
MTZJT-727.5C
advertisement
Manufacturer No:
MTZJT-727.5C
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MTZJT-727.5C
Package:
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±3% 7.5V 500nA @ 4V 500mW 2 Terminations ZENER DO-204AG, DO-34, Axial
Step5Bar-code shipping tag
MTZJT-727.5C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    20Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 4V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Working Test Current
    5mA