  • MUBW50-06A8
MUBW50-06A8
advertisement
Manufacturer No:
MUBW50-06A8
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MUBW50-06A8
Package:
E3
Datasheet:
MUBW50-06A8
Description:
IGBT MODULE 600V 75A 250W E3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MUBW50-06A8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MUBW
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.3V
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    800μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Input Capacitance
    2.8nF
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    330 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.8nF @ 25V