  • MV14-610RK
MV14-610RK
advertisement
Manufacturer No:
MV14-610RK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MV14-610RK
Package:
Datasheet:
MV14-610RK
Description:
CONN RING MULT STUD 14-16AWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MV14-610RK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.186002g
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    Scotchlok™
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Depth
    8.63mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Multi-Stud
  • Stud/Tab Size
    6 8 10 Stud
  • Length
    27.9654mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.101 27.97mm
  • Width - Outer Edges
    0.340 8.64mm