  • MVA25VE222ML22TR
MVA25VE222ML22TR
advertisement
Manufacturer No:
MVA25VE222ML22TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-MVA25VE222ML22TR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MVA25VE222ML22TR
Description:
MVA 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.45A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVA25VE222ML22TR
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MVA
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    211mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm