  • MVAB120-48
MVAB120-48
advertisement
Manufacturer No:
MVAB120-48
HK JDW NO:
540-MVAB120-48
Quantity:
In Stock : 6237
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MVAB120-48
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    154.221406g
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Series
    MVAB120 (120W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.12 H 101.6mmx50.8mmx28.5mm
  • Feature
    PFC, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    75W 120W Forced Air
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    75W
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, DEMKO
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Max Current Rating
    1.9A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    75W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    75W
  • Nominal Output Voltage
    48V
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    28.448mm