  • MVAC250-24F
MVAC250-24F
advertisement
Manufacturer No:
MVAC250-24F
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MVAC250-24F
Package:
Datasheet:
MVAC250-24F
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 12V 170W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MVAC250-24F
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    22
  • Weight
    332.900002g
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Series
    MVAC250 (250W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.50 H 127.0mmx76.2mmx38.1mm
  • Feature
    Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    22
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    170W 250W Forced Air
  • Max Power Dissipation
    170W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    76.2mm
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, VDE
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    10.4A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Current Rating
    3.4A
  • Current - Output (Max)
    10.4A 1A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    10.4A
  • Output Power
    250W
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    10.4A
  • Max Output Power
    250W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    38.1mm