  • MVE10VC331MH10TP
MVE10VC331MH10TP
advertisement
Manufacturer No:
MVE10VC331MH10TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-MVE10VC331MH10TP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
MVE 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 290mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVE10VC331MH10TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MVE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.758Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    290mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm