  • MVK50VC1R0MD55TP
MVK50VC1R0MD55TP
advertisement
Manufacturer No:
MVK50VC1R0MD55TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-MVK50VC1R0MD55TP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
MVK 1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 5.6mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVK50VC1R0MD55TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MVK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    198.9Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.6mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm