  • MW160RA2403F01
MW160RA2403F01
advertisement
Manufacturer No:
MW160RA2403F01
HK JDW NO:
732-MW160RA2403F01
Package:
Datasheet:
MW160RA2403F01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 48W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MW160RA2403F01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.628lb 284.86g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2002
  • Series
    MW160 (15-48W)
  • Size / Dimension
    4.20Lx2.60W x 1.46 H 107.0mmx66.0mmx37.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    48W
  • Max Power Dissipation
    48W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Max Output Current
    2A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Input
    100V~240VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    37.084mm
  • Length
    106.68mm
  • Width
    66.04mm