  • MWI50-12A7T
MWI50-12A7T
advertisement
Manufacturer No:
MWI50-12A7T
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MWI50-12A7T
Package:
E2
Datasheet:
MWI50-12A7T
Description:
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 1200V E2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MWI50-12A7T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E2
  • Number of Pins
    2
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MWI
  • Pin Count
    19
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X13
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Power - Max
    350W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    500 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    85A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    4mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    3.3nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    570 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.3nF @ 25V