  • MX25L6436EM2I-10G
MX25L6436EM2I-10G
advertisement
Manufacturer No:
MX25L6436EM2I-10G
HK JDW NO:
490-MX25L6436EM2I-10G
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MX25L6436EM2I-10G
Description:
3/3.3V V MX25xxx35/36 - MXSMIO™ 8 Pin Memory IC MX25xxx35/36 - MXSMIO™ Series 64 Mb kb 5.28mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25L6436EM2I-10G
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MX25xxx35/36 - MXSMIO™
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Organization
    16MX4
  • Memory Width
    4
  • Write Cycle Time - Word, Page
    300μs, 5ms
  • Density
    64 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Max Frequency
    104MHz
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    100ms
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Length
    5.28mm
  • Height Seated (Max)
    2.16mm
  • Width
    5.23mm