  • MX25U2033EM1I-12G
MX25U2033EM1I-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX25U2033EM1I-12G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX25U2033EM1I-12G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MX25U2033EM1I-12G
Description:
1.8V V MXSMIO™ 8 Pin Memory IC MXSMIO™ Series 4.9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25U2033EM1I-12G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MXSMIO™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (800)
  • Additional Feature
    CAN BE ORGANISED AS 2 MBIT X 1
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.65V~2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    512MX4
  • Memory Width
    4
  • Write Cycle Time - Word, Page
    30μs, 3ms
  • Standby Current-Max
    0.000008A
  • Memory Density
    2147483648 bit
  • Programming Voltage
    1.8V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    2
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm