  • MX25V1006EZUI-13G
MX25V1006EZUI-13G
advertisement
Manufacturer No:
MX25V1006EZUI-13G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX25V1006EZUI-13G
Package:
Datasheet:
MX25V1006EZUI-13G
Description:
2.5V V 8 Pin Memory IC 3mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25V1006EZUI-13G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.35V
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    75MHz
  • Supply Current-Max
    0.02mA
  • Organization
    512KX2
  • Memory Width
    2
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Memory IC Type
    FLASH
  • Programming Voltage
    3.3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    1
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm