  • MX25V2006EM1I-13G
MX25V2006EM1I-13G
advertisement
Manufacturer No:
MX25V2006EM1I-13G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX25V2006EM1I-13G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MX25V2006EM1I-13G
Description:
2.5/3.3V V MX25xxx05/06 8 Pin Memory IC MX25xxx05/06 Series 4.9mm mm
Quantity:
In Stock : 8175
Step5Bar-code shipping tag
MX25V2006EM1I-13G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    MX25xxx05/06
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.35V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.35V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    75MHz
  • Supply Current-Max
    0.012mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    1MX2
  • Memory Width
    2
  • Write Cycle Time - Word, Page
    50μs, 1ms
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Memory Density
    2097152 bit
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    1
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm