  • MXLRT100KP45CA
MXLRT100KP45CA
advertisement
Manufacturer No:
MXLRT100KP45CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MXLRT100KP45CA
Package:
DO-204AR, Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MXLRT100KP45CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    7W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Power - Peak Pulse
    100000W 100kW
  • Max Reverse Leakage Current
    150μA
  • Clamping Voltage
    88.5V
  • Peak Pulse Current
    1.13kA
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Peak Pulse Power
    100kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AR, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ