  • MXPLAD36KP75CAE3
MXPLAD36KP75CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXPLAD36KP75CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MXPLAD36KP75CAE3
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MXPLAD36KP75CAE3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MXPLAD36KP75CAE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Supplier Device Package
    PLAD
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Part Status
    Active
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Power - Peak Pulse
    36000W 36kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    298A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V