  • MXSMBG51CAE3
MXSMBG51CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXSMBG51CAE3
HK JDW NO:
523-MXSMBG51CAE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MXSMBG51CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXSMBG51CAE3
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    1
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    56.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    82.4V
  • Peak Pulse Current
    7.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    51V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    59.7V