  • MXSMBJ85CAE3
MXSMBJ85CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXSMBJ85CAE3
HK JDW NO:
523-MXSMBJ85CAE3
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
MXSMBJ85CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXSMBJ85CAE3
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Breakdown Voltage
    99.2V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W