  • N74F138D,623
N74F138D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F138D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F138D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F138D,623
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F138 Signal switch74F Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F138D,623 Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), digital switch allows the board to be compacted.The package is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).The mounting method digital switch ic uses is Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Decoder/Demultiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Multiplexers from the 74F series can be used in a wide range of applications.Its basic configuration includes terminations in the 16 range.There is a base part number of 74F138 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.In this turn signal switch, there are 16 component pins.GULL WING represents the end of conductors.In the F/FAST family, the logic switch is included.To avoid unnecessary failures, keep the supply voltage at 4.5V (Vsup).It is advisable to keep the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V in order to prevent some unnecessary failures.For mux switch's normal operation, power supply 5V is provided.This is an the digital switch ic that is classified as Decoder/Drivers.The switches is packaged according to the way of TAPE AND REEL.Also, it provides an improved version of the characteristics of 3 ENABLE INPUTS.
N74F138D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
3 ENABLE INPUTS
N74F138D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F138D,623 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Electronically controlled engine system
  • Data-routing applications
  • Memory chips
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Automatic health monitoring systems
  • A/D converters
  • Seven segment displays
  • Metal detectors
  • Encrypted communications system
Step5Bar-code shipping tag
N74F138D,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    3 ENABLE INPUTS
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F138
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    20mA