  • N74F138N,602
N74F138N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F138N,602
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F138N,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F138N,602
Description:
4.5V~5.5V Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
N74F138N,602 Overview
Providing this information in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) enables digital switch board space to be saved.Tube is the packaging method.The mounting method digital switch ic uses is Through Hole.As the analog part, the circuit uses an analog IC Decoder/Demultiplexer.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V voltage.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.
N74F138N,602 Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
N74F138N,602 Applications
  • Data collection system
  • To select different devices in microprocessor output
  • Medium scale TV wall
  • Metal detectors
  • Image transmission
  • Analog to digital conversion
  • High-performance memory-decoding applications
  • Electronically controlled engine system
  • Frequency multiplexing system
  • Implementing boolean functions with multiple variables
Step5Bar-code shipping tag
N74F138N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-DIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA